Spelschema 18/19

Planering S:t Erik 2018 (2019 uppdateras löpande)

(Med reservation för att vissa datum är preliminära och att det kan bli förändringar vid behov).

Tävlingar i kursiv stil spelas på annan ort/klubb. De står med för att man som spelare ska få överblick av vad som händer även på andra orter samt för att kunna planera våra egna tävlingar så bra som möjligt utan att de krockar med andra stora evenemang.

Ordinarie tävlingar

För att se samtliga ligadagar gå till: Speldagar Ligan (under fliken Tävlingar)

För att se info om våra ordinarie partävlingar gå till: Ordinarie tävlingar (under fliken Tävlingar)

Dag Tävling Tid Slut HT-18 Börjar VT-19 Anmärkning
Måndag Måndagsbridgen 1200-1600 10/12 7/1 Ej spel 22/4, v.31
Ligan 1830-2230 10/12 7/1 Ej spel 22/4, 29/4
(KM-Individuellt 22/4)
Tisdag Trivseltisdag 0930-1300 11/12 8/1 Ej spel 30/4
Dagligan 1300-1700 11/12 8/1 Ej spel 16/4, 30/4
Ligan 1830-2230 11/12 8/1 Ej spel 16/4, 30/4
D-serien kväll 1800-2100 11/12 8/1 Ej spel 16/4, 30/4
Onsdag Onsdagsbridgen 1200-1600 12/12 9/1 Ej spel 1/5, v.31
Bridgeträning 1300-1600 12/12 9/1 Ej spel 1/5, v.31
Ligan 1830-2230 12/12 9/1 Ej spel 17/4, 1/5
Torsdag Facitspel 1100-1430 13/12 10/1
Bridgeträning 1100-1400 13/12 10/1
Trivseltorsdag 0930-1300 13/12 10/1
Dagligan 1300-1700 13/12 10/1 Ej spel 18/4, 2/5
Ligan 1830-2230 13/12 10/1 Ej spel 18/4, 2/5
Fredag Fredagsgodis 1100-1500  11/1 Ej spel 19/4
(Långfredagssilver 19/4)
Fredagsbarometer
HCP/Scratch
1200-1600 7/12  11/1 Ej spel 19/4
(Långfredagssilver 19/4)
Lördag Lördagsbarometer
HCP/Scratch
1200-1600 8/12  12/1 Ej spel 20/4
Söndag Söndagsbarometer
HCP/Scratch
1200-1600 9/12  13/1 Ej spel 21/4

September 2018

Datum Tävling Tid # Brickor
1 Allsvenskan Div 2 & 3
22 Allsvenskan Div 3
22/9-6/10 Öppna VM (Orlando, USA)
30 SM/DM-Mixed (Arrangör: StBF)

Oktober 2018

Datum Tävling Tid # Brickor
13-14 Allsvenskan Div 2 (Spelas inte på klubben)
19-21 Allsvenskan Elitserien (Örebro)
20 Allsvenskan Div 3
20 Allsvenskan Div 4 (Arrangör: StBF)
21 Årsmöte med efterföljande höstsilver 1200-1800 24
27-28 Allsvenskan Div 2 (Spelas inte på klubben)
30/10-1/11 Riksläger Junior (Varberg)

November 2018

Datum Tävling Tid # Brickor
 2-4 Mixed EM OBS (Arrangör: SBF)
8-10 Champions Cup (Eilat, Israel)
17 Allsvenskan Div 4 (Arrangör: StBF)
15-18 Svenska Cupen slutspel (Uppsala)
25 SM/DM-Dam (Arrangör: StBF)
22/11-2/12 ACBL: Höstmästerskap (Honolulu, USA)

December 2018

Datum Tävling Tid # Brickor
1 Allsvenskan Div 4 (Arrangör: StBF)
15 Avslutning (Arrangör: Nya Bridgeskolan)
16 Luciasilver* (Föranmälan) 1300-2000 42
17 Skinka Dag HCP/Scratch 1200-1600 21
18 Julkul Kväll (Föranmälan) 1830-2230 24
19 Skinka Kväll HCP/Scratch 1830-2230 24
20 Julkul Dag (Föranmälan) 1200-1600 24
22 Julmys
26 Annandagssilver* 1300-2000 42
27 Helgrally Dag 1200-1600 24
27 Helgrally Kväll 1830-2230 24
29 Mellandagssilver* 1300-2000 42
30 HCP 1200-1600 24

*Silvertävlingarna över jul läggs ihop i en poängserie

Januari 2019

Datum Tävling Tid # Brickor
1 Nyårssilver* 1500-2200 42
2 Helgrally Dag 1200-1600 24
2 Helgrally Kväll
3 Helgrally Dag 1200-1600 24
3 Helgrally Kväll 1200-1600 24
6 Trettondagssilver* 1300-2000 42
11-13 TL-seminarium steg 3 (Örebro)
12-13 Juniorledarseminarium (Örebro)
12-13 Kick-off (Arrangör: Nya Bridgeskolan)
19-20 Kick-off (Arrangör: Nya Bridgeskolan)
26-27 Veteran OBS (Arrangör: SBF)
25-27 OBS Open (Arrangör: SBF)

Februari 2019

Datum Tävling Tid # Brickor
v. 4 Icelandair (Keflavik, Island)
1 Pro-Am 1830-2230  
2 Plattliret (Föranmälan) 1200-2100 57
3-8 Cavendish (Monaco)
10 SM/DM-Veteran (Arrangör:StBF, Norrorts Bridge)
22-28 EM-lag Mixed (Lissabon, Portugal)

Mars 2019

Datum Tävling Tid # Brickor
2-3 SM/DM-final lag (Arrangör: StBF)
21-31 ACBL: Vårmästerskap (Memphis, USA)

April 2019

Datum Tävling Tid # Brickor
7 DM-par max ruternål (Arrangör: StBF) 1100-1530
7 SM/DM-par final (Arrangör: StBF) 1000-1900
19 Långfredagssilver (Föranmälan) 1300-2000 42
22 KM-individuellt (Föranmälan) 1300-2000 38-42
? Vårkul Kväll 1830-2230 24
? Vårkul Dag 1200-1600 24

Maj 2019

Datum Tävling Tid # Brickor
4 Guld-IAF (Föranmälan) 1200-2100 57
18-19 SM-lag final Junior (Ort ännu ej bestämd)
29 KM-par max ruternål 1830-2200 21
30/5-2/6 SM-lag final (Örebro)

Juni 2019

Datum Tävling Tid # Brickor
6/6 Nationaldagssilver (Föranmälan) 1300-2000 42
8-9/6 Patton Lagguld
15-29 Öppna EM (Kusadasi, Turkiet)