Nyhetsbrev 2025-09-18

Medlemsavgift och Ligan

Vi har nu passerat den 1 september. Det innebär att medlemsavgiften till klubben skall vara betald för att det skall vara tillåtet att spela i ligan. På spelarrapporten som delas ut varje vecka framgår spelare i laget som inte har betalat.

Just nu är vi snälla och uppmanar betalning men från veckan som börjar med måndagen den 13 oktober blir vi hårdare. Det är också veckan som slutspelet börjar. Då kostar varje obetald spelare laget 10 VP, oavsett om spelaren den veckan spelar eller ej.

Simultansäsongen är här!

I höst spelas två simultantävlingar på klubben var månad. En på måndagar och en på onsdagar, båda kl. 12.00. Nästa tillfälle är den 24 september (onsdag) och den 6 oktober (måndag).

Hur fungerar de?
Varje simultantävling spelas som en vanlig tävling på vår klubb, över 24 brickor.
Resultaten räknas sedan även centralt, då ni tävlar mot par i hela landet. Det kostar inget extra att delta. Bronspoäng delas ut baserat på resultatlistan för Sverige.

Priser:
De tre bästa paren i varje central tävling får frispel till en silvertävling under Bridgefestivalen 2026 i Örebro (v.31). Frispelen är personliga och gäller endast för 2026.

Årsmötet

Klubbens årsmöte äger rum söndagen 26 oktober kl. 12.00.

Pennor!

Nu kommer vi snart att beställa nya pennor men vi tror fortsatt att det finns en hel del pennor att ta med till klubben! Rensa gärna hemma och ta med. Tack på förhand!

Stora framgångar för klubben på bridgefetivalen i Örebro

Vi fortsätter att hylla våra duktga spelare som tog SM-guld i Örebro!

Nedan hittar vi segrarna i SM-par, Andreas Abragi och Alexander Sandin. Noteras kan också att 21-åringen Andreas Abragi nu kan titulera sig som den yngste svenska mästaren någonsin i klassen!

Information från Stockholms Bridgeskola!

Skolans Magasin

Vi hoppas att du som läser klubbens nyhetsbrev också är nyfiken på skolans nya magasin. Där kan du läsa om vad skolan erbjuder och står för. Ta gärna några exemplar och dela ut till vänner och bekanta som du tror vill bli del av bridgegemenskapen. Du hittar också tolv bridgeutmaningar där svar publiceras som videolektion en gång i månaden.

Måndagsgodis – start kl. 11.00

OBS måndagen den 29 september firar måndagsgodis ett år, det blir extra fina priser!

Fredagsgodis – start kl. 11.00

Bud och Spel – måndag och onsdag kl. 10.30-14.30.

Träna, Tävla och Analysera – tisdagar kl. 18.00-21.00.

Varmt välkomna!

Café Storslam

Nu är det igen full fart i klubb och skola vilket innebär högsäsong. Vi har åter fullt utbud i caféet vilket betyder efterlängtade rätter åter. Till exempel grön smoothie, avocadosmörgås (hälsomacka), laxrulle, gravlaxsmörgås, västerbottenpaj och bakad potatis med skagen- eller tonfiskröra.

Vi har även breddad utbudet med oxfilépasta, wallenbergare och spenat- & fetalasagne. Vi hoppas att nyheterna kommer att uppskattas, då kan vi fortsätta med ett stort utbud.

Under högsäsong så är det alltid en extra utmaning för oss i caféet när många kunder kommer på en och samma gång. Det är extra uppskattat att förbeställa till pausen när man vet vad man vill ha. Det underlättar för både er och oss.

Varmt välkomna till Café Storslam

Johan med personal

Stockholms Bridgeförbund

I det senaste nyhetsbrevet från distriktet finns bland annat information om när 2026 års DM-finaler spelas. Nyhetsbrevet läser ni HÄR.

Nu på söndag kl. 12.00 är det årsmöte för distriktet och det äger rum hos Norrorts Bridge i Täby.

Tillgängliga ligareserver

HÄR hittar ni en uppdaterad lista på tillgängliga ligareserver. Några av dessa kanske också kan tänka sig att bli permanenta medlemmar i ett ligalag?