Spelschema

Planering S:t Erik 2020/2021

Under rådande omständigheter gäller inte nedanstående program. För klubbens tävlingar se följande länk.

(Med reservation för att vissa datum är preliminära och att det kan bli förändringar vid behov).

Tävlingar i kursiv stil spelas på annan ort/klubb. De står med för att man som spelare ska få överblick av vad som händer även på andra orter samt för att kunna planera våra egna tävlingar så bra som möjligt utan att de krockar med andra stora evenemang.

Ordinarie tävlingar

För att se samtliga ligadagar gå till: Speldagar Ligan (under fliken Tävlingar)

För att se info om våra ordinarie partävlingar gå till: Ordinarie tävlingar (under fliken Tävlingar)

För sommarens spelschema gå till Sommarspel (under fliken Tävlingar)

Klubben startar Sommarliga på BBO 8 juni, för mer information gå till Sommarligan BBO

Dag Tävling Tid Slutar
VT-20
Börjar
HT-20
Anmärkning
Måndag Måndagsbridgen 1200-1600 29/6 6/7 Inget spel 13/4
Ligan 1830-2215 25/5 17/8 Inget spel 13/4, 18/5
Tisdag Trivseltisdag 0930-1300 26/5 18/8
Dagligan 1300-1645 26/5 18/8 Inget spel 7/4, 28/4, 19/5
Ligan 1830-2215 26/5 18/8 Inget spel 7/4, 28/4, 19/5
D-serien kväll 1800-2100 26/5 18/8 Inget spel 28/4, 19/5
Onsdag Onsdagsbridgen 1200-1600 24/6 1/7
Bridgeträning 1300-1600 29/4 2/9
Ligan 1830-2215 27/5 12/8 Inget spel 8/4, 29/4, 20/5
Torsdag Trivseltorsdag 0930-1300 28/5 13/8 Inget spel 30/4
Facitspel 1100-1430 28/5 13/8 Inget spel 30/4
Bridgeträning 1100-1400 18/6 13/8
Dagligan 1300-1645 28/5 13/8 Inget spel 9/4, 30/4, 21/5
Ligan 1830-2215 28/5 13/8 Inget spel 9/4, 30/4, 21/5
Fredag Fredagsgodis 1100-1500 15/5 14/8 Inget spel 10/4, 1/5
Fredagsbarometer
HCP/Scratch
1200-1600 15/5 14/8 Inget spel 10/4, 1/5, 22/5
Lördag Lördagsbarometer
HCP/Scratch
1200-1600 16/5 15/8 Inget spel 11/4
Söndag Söndagsbarometer
HCP/Scratch
1200-1600 17/5 16/8 Inget spel 12/4

Maj 2020

Datum Tävling Tid # Brickor
9 Kerstin Strandbergs Minne (Guld-IAF),
föranmälan senast 6 maj INSTÄLLT!
1200-2200 ca 60
17 Öppna KM-par INSTÄLLT! 1200-1600 24
18 Majbarometer INSTÄLLT! 1830-2230 24
19 Majpartävling INSTÄLLT! 1300-1700 24
20 Majsimultan (kväll) INSTÄLLT! 1830-2230 24
21-24 SM-lag final (Örebro) INSTÄLLT!
30 Nybörjarträffen INSTÄLLT, ev spelas tävlingen 6 juni 1200-1600 18

Juni 2020

Datum Tävling Tid # Brickor
3 Öppna KM-par max ruternål, föranmälan senast 1 juni INSTÄLLT 1830-2200 21
6 Patton lagguld, föranmälan senast 3 juni INSTÄLLT! 1000-2100 60
8 Sommarligan på BBO startar, föranmälan senast 1 juni

Juli 2020

Datum Tävling Tid # Brickor
11-12 SM-lag Mixed (Falkenberg)
16 Walthers Bildelar Guldpar (Falkenberg)
16-26 ACBL: Sommarmästerskap (Montreal, Kanada)
24-2/8 Bridgefestivalen (Örebro)
24-25 SM-par damer (Örebro)
24-25 Swedish Open Junior Pairs (Örebro)
25-30 Chairman’s Cup (Örebro)
26-27 SM-par veteraner (Örebro)
27-28 SM-par nybörjare (Örebro)
28-30 SM-lag veteraner (Örebro)
28 SM-par mixed – Sista dansen (Örebro)
29-30 SM-par mixed (Örebro)
31 SM-par open – semifinal (Örebro)
31-9/8 VM-lag junior (Salsomaggiore Terme, Italien)

Augusti 2020

Datum Tävling Tid # Brickor
24/7-2 Bridgefestivalen (Örebro)
31/7-9 VM-lag junior (Salsomaggiore Terme, Italien)
1-2 SM-par open (Örebro)
1-2 Guldgruvan (Örebro)
21-4/9 World Bridge Games (Salsomaggiore Terme, Italien)
29 Allsvenskan division 3 1000-1910 60

September 2020

Datum Tävling Tid # Brickor
11-13 Allsvenskan Elitserien och Superettan (Örebro)
19 Allsvenskan division 3 1000-1910 60
26-27 Allsvenskan division 2

Oktober 2020

Datum Tävling Tid # Brickor
3 Dalabridgen – Jubileumsguld (Borlänge)
4 BK Tre Sang – Jubileumsguld lag (Helsingborg)
16-18 Allsvenskan Elitserien och Superettan (Örebro)
17 Allsvenskan division 3 1000-1910 60
24-25 Allsvenskan division 2
24-25 SM-par junior (Karlstad)

November 2020

Datum Tävling Tid # Brickor
5-7 Champion’s Cup
7-8 Distriktsträffen (Örebro)
12-15 Svenska Cupens slutspel (Uppsala)
26-6/12 ACBL: Höstmästerskap (Tampa, USA)

December 2020

Datum Tävling Tid # Brickor
26/11-6 ACBL: Höstmästerskap (Tampa, USA)
12 Avslutning Nya Bridgeskolan 1130-1600
13 Luciasilver 1300-2000 42
16 Julkul (kväll), föranmälan senast 13 december 1830-2230 24
17 Skinkbarometer (kväll) hcp/scratch 1830-2230 24
19 Skinkbarometer (dag) hcp/scratch 1200-1600 24
21 Julkul (dag), föranmälan senast 18 december 1200-1600 24
26 Annandagssilver 1300-2000 42
27 Helgbarometer hcp/scratch 1200-1600 24
28 Helgrally (dag) strata 1200-1600 24
28 Helgrally (kväll) strata 1830-2230 24
29 Mellandagssilver 1300-2000 42
30 Helgrally (dag) strata 1200-1600 24

Januari 2021

Datum Tävling Tid # Brickor
1 Nyårssilver 1300-2000 42
2 Helgbarometer hcp/scratch 1200-1600 24
3 Helgbarometer hcp/scratch 1200-1600 24
4 Helgrally (dag) strata 1200-1600 24
4 Helgrally (kväll) strata 1830-2230 24
5 Helgrally (dag) strata 1200-1600 24
5 Helgrally (kväll) strata 1830-2230 24
6 Trettondagssilver 1300-2000 42
7 Helgrally (dag) strata 1200-1600 24
7 Helgrally (kväll) strata 1830-2230 24
16-17 TL-seminarium steg 3 (Örebro)
16-17 Utbildningshelg

Februari 2021

Datum Tävling Tid # Brickor
5 ProAm 1830-2230 24
6 Plattliret 1200-2200 58

Mars 2021

Datum Tävling Tid # Brickor
11-21 ACBL: Vårmästerskap (Saint Louis, USA)

April 2021

Datum Tävling Tid # Brickor
1-28 Nybörjarträffen
2 Långfredagssilver 1300-2000 42
5 Öppna KM-individuellt 1300-2000 42
10-11 SM-lag semifinal (Orter ännu ej bestämda)

Maj 2021

Datum Tävling Tid # Brickor
8 Kerstin Strandbergs Minne (Guld-IAF) 1200-2200 58
9 Öppna KM-par (söndagsbarometer) 1200-1600 24
10 Vårkul (kväll) 1830-2230 24
11 Vårkul (dag) 1300-1700 24
13-16 SM-lag final (Örebro)

Juni 2021

Datum Tävling Tid # Brickor
2 Öppna KM-par max ruternål 1830-2200 21