Spelschema

Planering S:t Erik 2019/2020

(Med reservation för att vissa datum är preliminära och att det kan bli förändringar vid behov).

Tävlingar i kursiv stil spelas på annan ort/klubb. De står med för att man som spelare ska få överblick av vad som händer även på andra orter samt för att kunna planera våra egna tävlingar så bra som möjligt utan att de krockar med andra stora evenemang.

Ordinarie tävlingar

För att se samtliga ligadagar gå till: Speldagar Ligan (under fliken Tävlingar)

För att se info om våra ordinarie partävlingar gå till: Ordinarie tävlingar (under fliken Tävlingar)

För sommarens spelschema gå till Sommarspel (under fliken Tävlingar)

Dag Tävling Tid Slut VT-19 Börjar HT-19 Anmärkning
Måndag Måndagsbridgen 1200-1600 Ej spel 29/7
Ligan 1830-2230 20/5 12/8
Tisdag Trivseltisdag 0930-1300 21/5 13/8
Dagligan 1300-1700 21/5 13/8
Ligan 1830-2230 21/5 13/8
D-serien kväll 1800-2100 21/5 13/8
Onsdag Onsdagsbridgen 1200-1600 Ej spel 31/7
Bridgeträning 1300-1600 24/4 4/9
Ligan 1830-2230 22/5 14/8
Torsdag Trivseltorsdag 0930-1300 23/5 15/8
Facitspel 1100-1430 23/5 15/8
Bridgeträning 1100-1400 20/6 15/8
Dagligan 1300-1700 23/5 15/8
Ligan 1830-2230 23/5 15/8
Fredag Fredagsgodis 1100-1500 24/5 16/8
Fredagsbarometer
HCP/Scratch
1200-1600 24/5 16/8
Lördag Lördagsbarometer
HCP/Scratch
1200-1600 25/5 17/8
Söndag Söndagsbarometer
HCP/Scratch
1200-1600 26/5 18/8

September 2019

Datum Tävling Tid # Brickor
6-18 International Festival Pula
7-8 JSM-par (Täby)
8 Årsmöte Stockholms BF med efterföljande årsmötessilver (tävlingen börjar 1200) 1030-1600 24
13-15 Northern Light Bridge Festival (Siglufjord, Island)
14-28 VM nationslag (Wuhan, Kina)
21 Allsvenskan division 3
28-29 Allsvenskan division 2

Oktober 2019

Datum Tävling Tid # Brickor
9-13 Vilnius Cup (Vilnius, Lettland)
11-12 Riksstämma (Örebro)
14 Kval till DM-par Mixed (Måndagsbridgen) 1200-1600 24
18-20 Allsvenskan Elitserien
19 Allsvenskan division 3
23 Kval till DM-par Mixed (Onsdagsbridgen) 1200-1600 24
26-27 Allsvenskan division 2
31-11/11 Madeira Open Funchal (Funchal, Portugal)

November 2019

Datum Tävling Tid # Brickor
3 Årsmöte med efterföljande årsmötessilver 1200-1800 24
7-9 Champions Cup
10 Kval till DM-par Mixed (Söndagsbarometer) 1200-1600 24
14-17 Svenska Cupen (Uppsala)
23 DM-par final mixed (Arrangör:StBF)
28-8/12 ACBL: Höstmästerskap (San Francisco, USA)

December 2019

Datum Tävling Tid # Brickor
14 Avslutning (Arrangör: Nya Bridgeskolan)
15 Luciasilver
16 Skinkbarometer (dag) Hcp/Scratch 1200-1600 24
17 Julkul (kväll) 1830-2230 24
18 Skinkbarometer (kväll) Hcp/Scratch 1830-2230 24
19 Julkul (dag) 1200-1600 24
26 Annandagssilver 1300-2000 42
27 Helgrally Strata 1200-1600 24
28 Helgbarometer Hcp/Scratch 1200-1600 24
29 Mellandagssilver 1300-2000 42
30 Helgrally Strata 1200-1600 24

Januari 2020

Datum Tävling Tid # Brickor
1 Nyårssilver 42
2 Helgrally Strata 1200-1600 24
2 Helgbarometer Hcp/Scratch 1830-2230 24
3 Helgrally Strata 1200-1600 24
4 Helgbarometer Hcp/Scratch 1200-1600 24
5 Helgbarometer Hcp/Scratch 1200-1600 24
6 Trettondagssilver 1300-2000 42
10-12 TL-utbildning Steg 3 (Örebro)

Februari 2020

Datum Tävling Tid # Brickor
8 Plattliret 1200-2200 ca 60
9 DM-parfinal veteraner (Norrorts Bridge)
15 DM-lag max ruternål
29-6/3 European Winter Games (Monaco, Monaco)

Mars 2020

Datum Tävling Tid # Brickor
7-8 DM-lag final (Arrangör: StBF)
15 DM-par final damer (Arrangör: StBF)
18-28 ACBL: Vårmästerskap (Columbus, USA)

April 2020

Datum Tävling Tid # Brickor
10 Långfredagssilver 1300-2000 42
13 Öppna KM-individuellt 1300-2000 38-42
18-19 SM-lag semifinal (Orter ännu ej bestämd)
26 DM-par final open (Arrangör: StBF)
26 DM-par final max ruternål (Arrangör: StBF)

Maj 2020

Datum Tävling Tid # Brickor
9 IAF-guld 1200-2200 ca 60
21-24 SM-lag final (Örebro)
30-31 Patton lagguld

Juni 2020

Datum Tävling Tid # Brickor
6 Nationaldagssilver 1300-2000 42